Palcinja

Органска Детска
Витаминска Крема

ОРГАНСКА ДЕТСКА
ВИТАМИНСКАТА МАСТ

Познатата традиционална детска витаминска маст, за прв пат во историјата на иновации добива органско преформулирање.

Ланолинот е суровина присутна во многу конвенционални детски витамински креми, веќе повеќе од 40 години е дерматолошки докажан како најдобра состојка за секојневна нега на детската кожа.

Нажалост досега се постигнати само формулации во кој оваа состојка е често комбинирана со перохемиски супстанции од типот на вазелин, тврд парафин, парафинско масло, 2-бромо-2митро-1.3-пропандиол, метил парабен итн.

ОРГАНСКА ФОРМУЛА

Нашата иновативна органска формула, за прв пат овозможува ланолинот да е искомбиниран само со природни масла и путери кој и даваат на детската кожа високо ниво на заштита особено на пределите под пелените или на местат на превиткување.

СОСТАВ

Витамин А и витамин Е, кои ја одржуваат нормалната влажност на бебешката кожа, ја прават мека и еластична, а истовремено ја одржуваат и нејзината отпорност кон надворешните влијанија;

масло од невенов цвет, кое ја смирува и ја обновува кожата.

Активни состојки:
  •  Ланолин

Ланолин е состојка која и овозможува на кожата таа самостојно да се хидрира. Овој ефект го постигнува преку посебен механизам со кој оневозможува губење на вода од самата кожа. 

Кожата во пределот на пелените и на местата на превиткување со загрева и поти, што е причина за нејзино дехидриање. Сувата кожа е склона на црвенила и воспаленија. 

Ланолинот е една од најбезбедните состојки за детската кожа, бидејки се употребувал уште од античка Грција. Античките грци ланолинот го добивале со вриење на овчешката волна а потоа зовриената вода која содржела ланолин ја мешале со маслиново масло. Таквата крема Гален ја користел во лекување на изгореници и рани.

  • Невеново масло

Невеновото масло содржи 66 активни  состојки меѓу кој најзастапена е α-cadinol (25%). Сите овие состојки даваат бенефит за бебешката 

кожа, меѓу кој најглавен е смирување на црвенило и инфламација. Невеновото масло за прв пат започнало да се користи во 17 век од н.е

  • Микс од Какао и Ши путер

Богати со омега масни кислеини ја одржуваат кожата влажна, здрава и го спречуваат триењето во пределот на пелените.

  • Витамин А

Витаминот А е потребен за обновивање на колагенските нишки го намалува воспалението и го промовира заздравувањето на микрораните на воспалента кожа

  • Цинк Оксид 

има докажано антибактериско и противвоспалително дејство. Влијае врз веќе иритирана кожа на местата на потпарување или смирување на микроранички.

КАКО СЕ КОРИСТИ

За секојдневна употреба на лицето, рачињата целото тело а најнпрепорачнливо за употреба во пределот на пелените.
Дерматолошки препорачано да се употребува уште од првиот ден по раѓањето.
Препорачливо да се употребува на воспалени делови кај децата во најрана возраст.

За нас

За Омега Рисрч

Основана во 2014 година, нашата компанија е една од ретките компании во Европа што произведува сертифицирана козметика „RAW“

Сертифицирана органска козметика

Нашите производи содржат само материјали што имаат декларирано органско потекло и се заверени од Soil Здружение.

Иновативен стартап за 2019 година

Омега Рисрч во 2019 година го доби признанието Иновативен стартап на годината.

Фонд за иновации

Органската линија за бебешка нега е поддржана од фонд за иновации и развој како исклучителна иновација во полето на органската козметика.

Бенефити

Бенефити

* 100% органски и природен крем
* Хипоалергенски
* Не содржи токсини
* Без конзерванси
* Го намалува црвенилото
* Го намалува намалува воспалението
* Заштитува од бактериски инфекции
* Ја негува детската кожа
* Заштитува и се грижи за пределот околу пелените

Сертификати за производи

Почит кон животните

Ние не ги тестираме нашите производи на животни, исто така, кои не користиме материјали од добавувачи кои тестираат на животни.

Веган

Нашите производи се изработени од материјали од не животинско потекло.

Органски

Нашите производи содржат само материјали што имаат декларирано органско потекло и се заверени од Soil Здружение.

Поддржано од:

Контакт

Контактирајте не!​

Доколку имате прашања за нашите прозиводи пишете ни, нашиот тим ве очекува.

Адреса: Ivan Hadzinikolov 199a, Skopje 1000
Телефон: 078 934 712
Email: palcinja@babymamaorganic.com
    Omega Raw & Organic Cosmetics © All rights reserved. 
    Developed by Jupiter Designs